Зала „Диана“ световен център

Зала „Диана“ се превръща в световен център по борба, обяви Станка Златева Зала „Диана“ се превръща в световен център по борба, обяви Станка Златева, президент на федерацията, в ефира на Би Ти Ви. Дълги години, до 2019-а, залата бе европейски център и у нас идваха състезатели не само от цяла Европа, но и от други държави по света, за да се подготвят за големи първенства. „Имахме разговори с Ненад Лалович, президент на Световната федерация по борба, поискахме, кандидатствахме, имаме разрешение, чакаме документите“, поясни най-успешната ни състезателка в женската борба. Тя допълни, че откакто застана на поста преди 8 месеца, доста промени са направени. „Вече има по-голям интерес към борбата, няма състезание с по-малко от 250-300 деца – продължи петкратната световна и 6 пъти европейска шампионка. – Ходят навсякъде по турнири, това е правилният път, да израстват.  Клубовете започнаха да работят и да се развиват, финансиране имаме за абсолютно всички възрасти за световни и европейски първенства, а не както преди – отиваш на европейско, например, казват ти: „Не ставаш“ и приключваш годината. Освен това всичко се подреди по най-добрия начин – имаме хотел, бази, финансиране, купихме два буса за националните отбори, имаме първенства – тази година посрещнахме световно, догодина две европейски за възраст до 15 години и до 17 години…“ Тя допълни, че за тази година бюджетът е 3,2 млн. лв, а за догодина предстои да бъде защитен. „Доста дългове, борчове и глоби изплатихме, всичко беше ошушкано до дупка – продължи президентът на федерацията. – Но горе-долу се справихме. Важното е, че нещата се подреждат…Тази година имаме 14 медала от състезателите в десетката по борба на България, без тези бойкотиращите. На всяка възраст имаме по 2-3 медала. При малките расте хубаво поколение, въпрос на време е…. В началото имаше напрежение, докато се напаснат с нови треньори, но мисля, че догодина ще сме на друго ниво.“ Тя коментира и казуса със състезателите на ЦСКА, които отказаха да се включат в подготовката с националния отбор. „Те не бойкотират мен, а себе си – категорична е шампионката. – Борци винаги ще има, както и недоволни. Но когато си във върхова форма и не отидеш на първенство, загубата е за самия теб. Преди 2-3 седмици решиха да подпишат някакви договори, да ги хвърлят във федерацията, като си мислили, че подписват тези за 2026 година. Но им беше обяснено, че още не е дошла новата година, не е минал шампионатът, а и нямаме бюджет за 2026 -а. Когато всичко това мине и получат покани за националния отбор, тогава ще видим кой ще е на договор, кой не и кой, разбира се, ще дойде.“ И допълни, че отсега е рано да се говори за олимпиадата през 2028-а. „Малко трябва да поработим – каза Станка Златева. – При жените сме с 2 състезателки – Юлияна Янева, е от Ямбол, и аз съм тръгнала от този клуб в Ямбол. Биляна Дудова също. Тази година тя остана на косъм от медала на световното. При младите момичета има вече такива, които ще влязат при жените. Но им трябва доста опит.При мъжете в свободния стил – имаме Магомед Рамазанов, брат му и има още няколко момчета. За съжаление българите са един-двама, Микяй Наим и Георги Иванов. Там е трудно.В класическия стил ще видим дали ще искат или не да се готвят по програмата на националните отбори, ще разберем догодина.“ А на въпрос дали борбата е спорт или бизнес шампионката отвърна:„Въпрос на гледна точка – каза тя тя. – За много хора е спорт, за други бизнес. Ето, аз се отказах като състезател и инвестирам в борбата, както всички други клубове – в зали, тепих, бусове, плащаш наеми, отопление, инвестираш в тези деца. Това е инвестиция, това е спорт. Когато си на гърба на другите и печелиш, това вече е бизнес…“